Proč investovat do úvěru s balonovou splátkou?

[object Object]

Chystáme další (a VELMI) zajímavou investiční příležitost, jejíž parametry zatím nemůžeme kompletně odhalit – to až za několik dní.
Navnadíme vás zatím aspoň tím, že investice bude plně zajištěná nemovitostí (novostavbou) v hodnotě násobně převyšující poskytnutý úvěr. A další nápověda: půjde o rodinné duo, které rozšiřuje své pole působení o výrobu a prodej regionálních produktů, po čemž si dnešní doba volá.

V blízkých dnech se dozvíte vše potřebné, avšak pojďme se podívat na to, čím se bude tato investiční příležitost odlišovat od všech ostatních, které jsme doposud na finGOODu zveřejnili.
Finanční prostředky firmám zpravidla poskytujeme formou úvěrů s anuitním splácením, ale nadcházející investice bude v tomto jiná; finance ji budou poskytnuty formou úvěru s balonovou splátkou na konci úvěrového období.

Pro pokročilé investory to možná nebude žádná převratná novinka, ale určitě stojí za to podívat se na základní rozdíly: u anuitně spláceného úvěru firma splácí investorům jistinu i úrok v pravidelných měsíčních splátkách. Úroková míra sice zůstává po celé úvěrové období na fixní úrovni, avšak s klesající jistinou se v čase snižuje výnosová část splátky, kterou investor obdrží.

Úvěr s balonovou splátkou na konci se chová odlišně. Společnost splácí průběžně pouze úrok, který je rozpočítaný do pravidelných měsíčních splátek. Jistina tak po dobu splácení neklesá a je splacena jednorázově v rámci poslední splátky.

Podívejme se na modelový příklad splácení úvěru s těmito parametry:

doba splácení: 48 měsíců
úroková míra: 6,5 %
částka: 3 000 000 Kč

Anuitní splácení Balonové splácení
Pravidelná měs. splátka 71 145 Kč 16 250 Kč
… z toho měs. splátka jistiny (Kč) 59 770 – 70 414 Kč 0 Kč
… z toho měs. splátka úroku (Kč) 349 – 11 375 Kč 16 250 Kč
Celkem splaceno – jistina 3 000 000 Kč 3 000 000 Kč
Celkem splaceno 3 408 668 Kč 3 775 125 Kč
Hrubý výnos pro investora 408 668 Kč 775 125 Kč


Z příkladu je zřejmé, že díky v čase neklesající jistině je úvěr s balonovou splátkou na konci období pro investora výhodnější i při nižší úrokové míře.

Jaký je váš názor nebo zkušenost s tímto typem splácení? Dává vám to z investorského hlediska také smysl? Budu rád, když mi dáte vědět na vit.hutar@fingood.cz

 

Vít Hutař
CMO, finGOOD.cz