BENEKOV ESCO s.r.o.

Zajištěno nemovitým majetkem
Moravskoslezský kraj
Fotovoltaika
Výnos
12 % p.a.
Způsob splácení
Balonově
Splatnost
24 měsíců
Končí za
Ukončeno
Zainvestováno 10 539 500 Kč / 10 000 000 Kč
Zainvestováno 10 539 500 Kč / 10 000 000 Kč
Podílí se 437 investorů
Tuto investici jste nestihli. Zaregistrujte se a příště vám nic neuteče.

Základní informace

  • Masarykova 311/ 79312 Horní Benešov

Soubory ke stažení

Dostupné pouze pro přihlášené uživatele.

O společnosti BENEKOV ESCO s.r.o.

Příběh

Historie značky BENEKOV se píše už od 40-tých let minulého století a od roku 1991 se jedná o ryze český rodinný podnik. Pod tuto hlavičku spadají dvě společnosti, které se specializují na oblast energetiky. Zakladatelem a jednatelem první z nich je Leopold Benda starší, který podniká již déle než 30 let. Tato společnost se specializuje na tepelnou techniku a patří mezi technologické lídry ve svém oboru.


Leopold Benda mladší, který působí v obou firmách, v roce 2020 založil společnost BENEKOV ESCO s.r.o. Část názvu “ESCO” z anglického Energy Services Company napoví, že společnost se zaměřuje na dodávky zařízení pro výrobu elektřiny nebo energeticky úsporné opatření a nabízí komplexní služby v rámci komunitní energetiky.


Proč je to v dnešní době trefa do černého?
Tlak na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie je v posledních letech citelný hlavně ze strany EU, která chce pomocí různých opatření, podpůrných balíčků a dotací dosáhnout do roku 2030 snížení emise skleníkových plynů o 43 % (oproti roku 2005). Na podporu „zelené ekonomiky“ v ČR bude z evropských zdrojů investováno do roku 2030 více než 250 miliard Kč. Fotovoltaika bude dokonce od roku 2028 povinná u všech novostaveb.


BENEKOV ESCO se zaměřuje na vývoj a instalace fotovoltaických (FVE) řešení s využitím moderních bateriových úložišť vyvíjených v ČR, která jsou velmi žádaná pro budoucí rozvoj komunitní energetiky a v tomto směru má opravdu významný náskok před většinou konkurence. Část vyvíjených řešení, zejména řídící elektronika, je ve firmě i vyráběna. Kromě vlastních instalací v regionu Moravy dodává své technologie přes síť 30 spolupracujících firem na celém území ČR. Mezi klíčové partnery v oblasti vývoje patří Energetické centrum vysoké školy báňské. Významným obchodním partnerem je firma Ptáček Velkoobchod.


Jen v prvním roce svého působení získala společnost tržby v hodnotě 1 milionu korun. V dalším roce se vyšplhaly na 5 milionů korun. V loňském roce pak nastal opravdový boom FVE technologií a v tomto roce dosáhly tržby 67 milionů korun. Tato vlna dále pokračuje a již v lednu 2023 evidovala společnost přijaté závazné objednávky v objemu 93 milionů Kč. Plánované tržby na rok 2023 jsou na úrovni minimálně 200 milionů Kč.


BENEKOV má za sebou v poslední letech také několik významných milníků:
- jasná jednička na trhu v automatických kotlích na uhlí a patří mezi 3 největší firmy v ČR dodávající kotle na pelety
- úspěšně ukončený projekt vývoje lithio-titanových baterií ve spolupráci s VŠB v Ostravě realizovaný v letech 2021 a 2022. Výše investice do vývoje byla 28 milionů Kč a byla podpořena z prostředků Ministerstva průmyslu a obchodu
- 8 vlastních patentů v oblasti fotovoltaiky a bateriových úložišť
- technologie Benekov jsou používány mimo jiné v Austrálii, Británii a ve většině zemí EU
- vlastní vyvinuté kompaktní řešení strojoven FVE, certifikované ve státním Strojírenském zkušebním ústavu v Brně
- Benekov patří mezi 3 jediné evropské výrobce, kteří na trh dodávají technologii hybridních peletových kotlů (kombinace peletového kotle s tepelným čerpadlem řízené společnou jednotkou Siemens)
- vlastní unikátní řešení kombinace fotovoltaiky s větrnými turbínami, použitelné pro rodinné domy a menší firmy.


Společnost BENEKOV ESCO dlouhodobě profituje díky poptávce zákazníků z řad institucí. V současné chvíli se zaměřuje na dodávky fotovoltaických elektráren pro města a obce, kde je také vyšší marže a města získávají až 100% dotaci na instalaci. U těchto instalací je nutné se kompletně předzásobit veškerým materiálem, protože dodávky se realizují na splatnost. Prostředky získané prostřednictvím Fingoodu využije společnost právě na nákup těchto zásob.